Ползотворното влияние на закуската
Преди и сега, закуската си остава най-важното хранене за деня. Тя попълва енергийните резерви на тялото и на мозъка. Често обаче се случва да пропуснем храненето сутрин?Закъсняваме за работа, децата не са приготвени за училище, кафето още не ни е разсънило, важен ангажимент в офиса ни притеснява и „ни се е свил стомаха“, обещаваме, че ще вземем нещо по пътя към офиса, или ще наваксаме на обяд, а друг път просто не сме гладни.
Причини да пропуснеш закуската винаги ще намериш. Но усетил веднъж ползотворното влияние и тонуса, който си придобил след регулярна закуска, повече няма и за помислиш за пропуск. А ползите от сутрешното хранене са много. Ето най-важните от тях:
Зареждаш се с енергия за деня
Когато закусваш, тялото се зарежда с енергия, която ще ти е необходима, за да се справиш със задачите си за деня.
Закуската подобрява функционирането на мозъка, благоприятства способността за концентрация и паметта. За по-добро настроение и повече енергия, добре е тя да съдържа протеин и фибри, които освен че ще заредят тялото, и ще ни държат сити дълго време (например яйца и пълнозърнест хляб, овесени ядки и кисело мляко, или ядки и плодове).
Не оставяш организма да гладува
Когато пропускаш храненето сутрин, организмът изпада в състояние на гладуване. Това може да доведе до консумирането на повече от необходимата храна през деня, или да накара тялото да изпадне в режим на оцеляване, при който се презапасява, като превръща и съхранява приетата храна под формата на мазнини.
Подобряваш цялостното състояние на тялото
Редовното хранене на закуска се свързва с по-добро усвояване на фибрите и въглехидратите от храната, по-високи нива на физическа активност, по-нисък индекс на телесната маса и адекватни нива на желязо в организма. Желязото е важно, защото подпомага разпространението на кислорода в клетките, предотвратява умората и подобрява функционирането на имунната система.
Понижава се риска от сърдечни заболявания
Хората, които консумират комбинация от протеин и фибри на закуска имат по-малък риск от високо кръвно налягане и висок холестерол, два от факторите, които се свързват с повишения риск от сърдечни болести и диабет тип 2, което се дължи на по-стабилните нива на кръвната захар.
Метаболизмът на тялото се забързва
Ако пропускаш закуската, или пък тя не съдържа протеини, има много по-голям шанс организмът да започне да черпи хранителни вещества от мускулите по-късно през деня. Това може да доведе до забавяне на метаболизма, което да се отрази на теглото впоследствие.
Предотвратяваш преяждането по-късно през деня
Пропускането на закуската чест води до консумиране на повече от необходимата храна по-късно през деня. Освен това и се отразява на настроението, тъй като мозъкът работи “на празно” със запаси от енергия, което може да доведе до раздразнителност и умора.
Събуждаш тялото и го подготвяш за предизвикателствата на деня
Дори да нямаш никакво време за закуска, и нещо съвсем дребно – една ябълка, пълнозърнеста филийка, няколко лъжици кисело мляко – ще свърши работа. Важно е да кажеш на тялото – добро утро, събуди се, време е за живот!
Ако искате да сте възможно най-продуктивни и концентрирани, вижте кои са едни от най-подходящите храни за започване на деня:
Яйца
Яйцата са богати на протеини, а също и на холин. Това вещество влияе върху паметта и интелекта.
Пушена сьомга
В мазната риба се съдържат много протеини и Омега-3 мастни киселини. Съществуващите научни изследвания показват, че тези киселини играят важна роля в развитието на мозъка при децата. По време на бременност Омега-3 могат да повлияят благотворно на умственото развитие на детето. При дефицит могат да възникнат нарушения, свързани с мисленето.
Горски плодове
Те съдържат антиоксиданта флаваноли, който спомага притока на кръв. В едно проучване учените установиха, че възрастните, които хапват боровинки, са подобрили паметта и концентрацията си. Подобен ефект може да очаквате и от малини и къпини.
Ленено семе
То също се смята за добър източник на Омега-3 и осигурява някои от същите ползи като мазнините в сьомгата, също така е богато на протеин. Лененото семе е необходимо за здравето на кръвоносните съдове и подпомага кръвообращението, защото намалява вискозитета на кръвта. Освен това е превантивен фактор срещу някои злокачествени заболявания, т.е. има антиоксидантни свойства, които предотвратяват преждевременното стареене на органите в човешкото тяло.
Орехови ядки
Освен Омега-3, в орехите има полифенолни съединения, които стимулират мозъка. Тези вещества имат антиоксидантен и противовъзпалителен ефект. Орехите съдържат много, но предимно ненаситени мазнини. Те могат да бъдат ефикасни за понижаване на холестерола, защото са богати на фибри. Ядките задържат част от холестерола, като предотвратяват навлизането му в кръвния поток от червата.
Зеленолистни зеленчуци
Това са бяло зеле, спанак, къдраво зеле, брюкселско зеле. Известно е, че те забавят естествения спад на умствените способности в напреднала възраст поради факта, че съдържат лутеин, бета-каротин, фолиева киселина, филохинон.
Тиквени семки
Тези семена са източник на антиоксиданти, които предпазват клетките на тялото и мозъка от увреждане. Те също така съдържат минерали, свързани със здравето на мозъка. Като например цинк. С четвърт чаша чай от тиквени семки можете да покриете също 50% от препоръчителната дневна доза магнезий.